10:56

Sposoby na czystą wannę

Dzisiaj zebrałam trochę sposobów na czystą wannę.

Niezależnie od tego, z czego wykonana jest wanna unikaj proszków do szorowania - ich stosowanie powoduje, że powierzchnia wanny staje się matowa. Myjąc wannę, pamiętajmy również o tym, aby nie używać do tego szczotek, zmywaków ani szorstkich ściereczek, szorowanie wanny na dłuższą metę spowoduje ten sam efekt, co używanie środków z mikrogranulkami.

Do mycia wanny akrylowej i z włókna szklanego wystarczy płyn do mycia naczyń, mydło w płynie lub łagodny proszek do prania. Umyj, spłucz i osusz wannę. 

Wannę emaliowaną umuj płynem do mycia naczyń rozcieńczonym gorącą wodą, dokładnie spłucz i osusz. Jeżeli wanna emaliowana jest mocno zabrudzona na krawędziach i w innych zakamarkach to można sporządzić mieszankę octu, soli i maślanki a następnie umyć zabrudzoną powierzchnię szmatką nawilżoną tą miksturą.

Zacieki i trudne do usunięcia plamy:

Jeśli na twojej wannie, umywalce lub zlewozmywaku pojawiły się zacieki i trudny do usunięcia brud to możesz:

- posypać go dokładnie kwaskiem cytrynowym i zostawić tak na około półtorej godziny. Aby dobrze czyścić i umyć wannę po tym czasie spłukaj i przemyj czystą ściereczką wannę lub

- spróbuj je usunąć pastą z soku cytrynowe i soli.

- inny sposób na zmycie osadu z wanny lub umywalki jest użycie rozdrobnionych skorupek jajek - wannę czyścimy w sposób niezbyt intensywny, aby nie uszkodzić powłoki.

- ewentualne plamy czy zabrudzenia po mydle można usunąć pastą do zębów, ale taką bez mikrogranulek. 

Pożółka emalia:

Jeżeli na wannie emaliowanej są żółte, trudne do usunięcia zacieki, to można spróbować usunąć je mieszanką wody i octu (w proporcji 50:50).

Alternatywnie można napełnić wannę wodą i dodać do niej nieco wybielacza do tkanin. Pozostawić ją tak na kilka godzin.

Plamy z rdzy:

Plamy z rdzy można usunąć, pokrywając je pastą zrobioną z sody oczyszczonej i wody. Pozostaw pastę na godzinę i usuń ją. Powtarzaj czynność do skutku.

Osady wokół armatury:

Osady, które gromadzą się wokół mocować armatury, wyczyścisz szczoteczką do zębów i mleczkiem do czyszczenia.

Osad z kamienia zalegający na chromowanie armaturze usuniesz starą szczoteczką do zebów zwilżoną w occie lub soku z cytryny.

Możesz również nasączyć octem watę (lub ręcznik papierowy), owinąć ją wokół baterii, a po ok. dwóch godzinach usunąć ją i wyczyścić kran.

Odpływy:

Odpływy i szczeliny przelewowe w wannie możesz wyczyścić szczotką do butelek. Uważaj tylko, by nie porysować powierzchni.

Co 2 tygodnie możesz wlać do odpływu trochę wybielacza.

Mam nadzieję, że te rady się Wam przydadzą!

1 komentarz:

  1. Wszystko przerabiałam i nic tak jakby farba zlazła.Fakt,że wanna ma jakieś 50 lat

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Sprzątać każdy może... , Blogger